Datasis Tercih Rehberi

Başarı sıranızı kontrol edin sonuç belgesini doğru okuyun

ÖSYM’nin ek puan alan bazı adaylara bu puanı vermeyi unutması, bir yükseköğretim kurumunda okuyanlardan da Ortaöğretim Başarı Puanı’nı (OBP) yarıya düşürmek yerine yerleştirme puanını hesaplarken tam kullanması 2 milyon adayın başarı sırasının değişmesine neden oldu. Ek puan alması gereken ancak sonuç belgelerinde ek puan verilmiş yerleştirme puanlarını göremeyen adayların uyarısı üzerine ÖSYM, tekrar puanları gözden geçirince hatasını gördü.

Sonuçta ek puan eklenerek, OBP’nin düşürülmesi sonucunda puanı ve başarı sırası tekrar hesaplananlar yüzünden tüm adayların başarı sıralarında güncellemeler yapıldı. Adayların başarı sıralarında değişiklikler oldu.

Hesap hatası yapılanların dışında ÖSYM, diğer adayların puanlarında herhangi bir değişiklik olmadığını söylüyor olsa da tavsiyemiz hem puanınızı hem de başarı sıranızı değiştirilenlerle karşılaştırmak. Tercihlerinizde de bu yenilenen başarı sırasını kullanacaksınız.

Önümüzdeki hafta LYS ve YGS tercih süreci 18 Temmuz’da başlıyor ve 26 Temmuz akşamına dek sürecek. Bu süre içerisinde de her yıl olduğu gibi yine gazeteniz Habertürk’te 18 Temmuz Salı gününden itibaren yayımlamaya başlayacağımız LYS Tercih Rehberi dizisinde size tercihler ile ilgili ipuçları vereceğiz.

Adayların bir kısmının tercih listelerini oluşturmaya başladıklarını gelen sorulardan biliyorum. Her yıl olduğu gibi yine bu yıl da adayların ve ailelerin sık yaptığı bir tercih hatasına da değinmeden geçemeyeceğim. Bu hata LYS sonuç belgesinin hatalı yorumlanmasında yaşanıyor. Oysa tüm tercihlerinizde kullanacağız bu sonuç belgesini doğru okuyamazsanız hatalı tercih yapacaksınız. Çünkü okumak istediğiniz programları bu belgede yer alan puanlara ve başarı sıralarına göre seçeceksiniz.

Elinizdeki LYS sonuç belgesinde iki sütunda da başarı sıraları ve puanları yazıyor. İşte bu bölüm karıştırılıyor ve hatalı tercihe neden oluyor.

Gelin LYS sonuçları belgesindeki bu sütunların nasıl inceleneceğine bakalım.

Sınav Puanları ve Başarı Sıraları: LYS sonuç belgesinin sol tarafında bulunuyor. Hem YGS hem de girdiğiniz LYS’lere göre hesaplanan LYS puan türleri yer alıyor. Karşılarında ise puanlarınız ve başarı sıranız yer alıyor. Aman dikkat LYS sonuçları belgesindeki bu bölümü tercihlerde kullanmayacaksınız. Bunlar okul notları eklenmeden önce sadece sınav sonuçlarınıza göre yapılan hesaplamalar.

Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıraları Sütunu: Burada da yine YGS ve LYS puanlarınızı ve başarı sıralarını görüyorsunuz. Ama başlarında Y harfi var. Bu harfin anlamı yerleştirme puanı. Yani buradaki puanlarınıza ve başarı sıralarınıza okul notlarınız da eklenerek hesaplandı. İşte dikkate almanız gereken ve tercihlerinizde kullanmanız gereken bölüm bu sütunlar olacak.

Pervin KAPLAN'ın 16 Temmuz 2017 Habertürk Gazetesi Yazısından Alınmıştır.


KURUMSAL

YARARLI LİNKLER

PROGRAMLAR

Sosyal Medya

datasis Facebook

datasis Twitter

datasis Google

"Değer Katar"

Copyright © 2016 Dersonet Okul Kolej Yönetim Programı
Datasis Yazılım Donanım İletişim Yayıncılık Eğitim ve Sınav Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. (BİL-KOD :1191)

2019 AYT TYT Puan ve Başarı Sıralama Hesaplama puan sisteminin değişmesi ile güncellenen tyt yt puan hesaplaması ve sıralamaları

AYT puan hesaplama, 2019 AYT, AYT hesaplama, TYT AYT puan hesaplama

LGS puan hesaplama, 2019 LGS, LGS hesaplama, LGS puan hesaplama

2019 TYT AYT Puan Hesaplama Başarı Sıralaması Hesaplama

2019 TYT TYT Puan Hesaplama Başarı Sıralaması Hesaplama

2019 LGS Puan Hesaplama Başarı Sıralaması Hesaplama

Puanmatik

Temel Yeterlilik Sınavı

Merkezi Sınav Puanı

Alan Yeterlilik Sınavı

YüksekÖğretim Kurumları Sınavı

TYT

LGS

AYT

YKS

TYT hesaplama

LGS hesaplama

TYT puan hesaplama

AYT puan hesaplama

YKS puan hesaplama

LGS puan hesaplama

YKS hesaplama

AYT hesaplama

2019 TYT puan hesaplama

2019 YKS puan hesaplama
2019 AYT puan hesaplama
2019 LGS puan hesaplama
LGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?
LGS Puan Hesaplama Sistemi
Yüksek Öğretim Kurumları Sınav Sistemi Açıklandı
TEOG'ta Puanlama Sistemi
TYT - AYT Puan Hesaplama Sistemi
YGS Puan Hesap Tablosu
TYT Soru Kitapçığı Nasıl Olacaktır ?
AYT Soru Kitapçığı Nasıl Olacaktır ?
YKS Soru Kitapçığı Nasıl Olacaktır ?
LGS Soru Kitapçığı Nasıl Olacaktır ?
YGS Soru Kitapçığı Nasıl Olacaktır ?