Datasis Tercih Rehberi

Başarı sıranızı kontrol edin sonuç belgesini doğru okuyun

ÖSYM’nin ek puan alan bazı adaylara bu puanı vermeyi unutması, bir yükseköğretim kurumunda okuyanlardan da Ortaöğretim Başarı Puanı’nı (OBP) yarıya düşürmek yerine yerleştirme puanını hesaplarken tam kullanması 2 milyon adayın başarı sırasının değişmesine neden oldu. Ek puan alması gereken ancak sonuç belgelerinde ek puan verilmiş yerleştirme puanlarını göremeyen adayların uyarısı üzerine ÖSYM, tekrar puanları gözden geçirince hatasını gördü.

Sonuçta ek puan eklenerek, OBP’nin düşürülmesi sonucunda puanı ve başarı sırası tekrar hesaplananlar yüzünden tüm adayların başarı sıralarında güncellemeler yapıldı. Adayların başarı sıralarında değişiklikler oldu.

Hesap hatası yapılanların dışında ÖSYM, diğer adayların puanlarında herhangi bir değişiklik olmadığını söylüyor olsa da tavsiyemiz hem puanınızı hem de başarı sıranızı değiştirilenlerle karşılaştırmak. Tercihlerinizde de bu yenilenen başarı sırasını kullanacaksınız.

Önümüzdeki hafta LYS ve YGS tercih süreci 18 Temmuz’da başlıyor ve 26 Temmuz akşamına dek sürecek. Bu süre içerisinde de her yıl olduğu gibi yine gazeteniz Habertürk’te 18 Temmuz Salı gününden itibaren yayımlamaya başlayacağımız LYS Tercih Rehberi dizisinde size tercihler ile ilgili ipuçları vereceğiz.

Adayların bir kısmının tercih listelerini oluşturmaya başladıklarını gelen sorulardan biliyorum. Her yıl olduğu gibi yine bu yıl da adayların ve ailelerin sık yaptığı bir tercih hatasına da değinmeden geçemeyeceğim. Bu hata LYS sonuç belgesinin hatalı yorumlanmasında yaşanıyor. Oysa tüm tercihlerinizde kullanacağız bu sonuç belgesini doğru okuyamazsanız hatalı tercih yapacaksınız. Çünkü okumak istediğiniz programları bu belgede yer alan puanlara ve başarı sıralarına göre seçeceksiniz.

Elinizdeki LYS sonuç belgesinde iki sütunda da başarı sıraları ve puanları yazıyor. İşte bu bölüm karıştırılıyor ve hatalı tercihe neden oluyor.

Gelin LYS sonuçları belgesindeki bu sütunların nasıl inceleneceğine bakalım.

Sınav Puanları ve Başarı Sıraları: LYS sonuç belgesinin sol tarafında bulunuyor. Hem YGS hem de girdiğiniz LYS’lere göre hesaplanan LYS puan türleri yer alıyor. Karşılarında ise puanlarınız ve başarı sıranız yer alıyor. Aman dikkat LYS sonuçları belgesindeki bu bölümü tercihlerde kullanmayacaksınız. Bunlar okul notları eklenmeden önce sadece sınav sonuçlarınıza göre yapılan hesaplamalar.

Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıraları Sütunu: Burada da yine YGS ve LYS puanlarınızı ve başarı sıralarını görüyorsunuz. Ama başlarında Y harfi var. Bu harfin anlamı yerleştirme puanı. Yani buradaki puanlarınıza ve başarı sıralarınıza okul notlarınız da eklenerek hesaplandı. İşte dikkate almanız gereken ve tercihlerinizde kullanmanız gereken bölüm bu sütunlar olacak.

Pervin KAPLAN'ın 16 Temmuz 2017 Habertürk Gazetesi Yazısından Alınmıştır.


KURUMSAL

YARARLI LİNKLER

PROGRAMLAR

Sosyal Medya

datasis Facebook

datasis Twitter

datasis Google

"Değer Katar"

Copyright © 2016 Dersonet Okul Kolej Yönetim Programı
Datasis Yazılım Donanım İletişim Yayıncılık Eğitim ve Sınav Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. (BİL-KOD :1191)

Tercih Rehberi 2019 AYT TYT Puan ve Başarı Sıralama Hesaplama puan

DATASİS olarak, öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin endişesiz bir tercih dönemi geçirebilmeleri için, uzun yılların deneyimi ile ESNEK, PRATİK, HIZLI ve de birçok parametreye göre listeleme yapabilen GÜVENİLİR bir Tercih Programı – Sistem hazırladık.

Web Tabanlı DERSONET Tercih Rehberi, dar bir zaman diliminde OSYM tarafından yayınlanan verilerin, sisteme doğru olarak yüklenmesini sağlayacak teknik bir alt yapıya sahiptir. Web Tabanlı olması nedeniyle kolay, HIZLI ve GÜVENİLİR bir güncellenme imkanına sahiptir.

Tercih Listesi oluştururken kullanılabilecek temel değişkenler; TYT, MF, TM, TS ve DİL puanlarına göre tercih yapılabilir. ÖSYM kılavuzunda yer alan başarı sıralarına göre tercih yapılabilir. Puan, Aralıklı Puan, Puanı Olmayanlar ve Ek Puana göre tercih yapılabilir. Tablo 4, Tablo 3A, Tablo 3B bazında tercih yapılabilir. Coğrafi Bölge, İl, Üniversite, Alan ve Bölüme göre tercih yapılabilir. OBP, Burs, Eğitim Süresi ve İkinci Öğretime göre tercih yapılabilir. Devlet, Devlet Özel Statü, Vakıf, Kıbrıs, Yurtdışı ve Askeri Üniversite türlerine göre tercih yapılabilir.

Temel Eğitimden Ortaöğretime geçişteki yeni uygulamalar, öğrencilerin okullarında girmekte oldukları yazılılardan bir tanesinin daha denetimli bir şekilde ortak yapılmasından ibarettir. Öğrenci başarısının anlık performansa dayalı olarak değil geniş bir zaman dilimine yayılarak belirlenmesini sağlayan bu uygulama; telafi imkânının sağlanması, merkezî ortak sınavların iki okul gününde yapılması, ortak sınavların, sınav gününe kadar işlenen konuları kapsayacak olması, merkezi sınavların süresinin bir yazılı süresi kadar olması, yanlış cevapların doğru cevapları etkilememesi, merkezî sınavların ilerleyen zamanlarda açık uçlu soruları da içerecek olması, her öğrencinin sınavlara kendi okullarında girebilmesi gibi yenilikleri içermektedir.