Datasis Tercih Rehberi

Twitter

Facebook

Yararlı Bilgiler

Yararlı Linkler

Tercihlerle İlgili Yazılar

LGS başvuruları bugün başladı! Liselere giriş sınavı başvuru kılavuzu

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS kapsamında liselere giriş için yapılacak merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzunu yayımladı. LGS başvuruları başladı ve MEB'in yayınladığı kılavuz önem kazandı. LGS kılavuzuna göre başvuru şartları neler? İşte LGS başvurusuna dair detaylarDevamını okumak için tıklayınız...

İdeal tercihin şifreleri

Üniversiteye giriş sınavlarında zorlu bir maratonu geride bırakan üniversite adayları 14 Temmuz’a kadar hayallerindeki bölümü kazanmak için tercihte bulunacaklar. Adayların her yıl yapılan basit hatalar nedeniyle sene kaybettiğini söyleyen uzamanlar, tercih sıralaması yaparken adayın ilgi ve yetenekleri yanında, kılavuzda belirtilen kurallara da dikkat ettileri takdirde, kendilerine en uygun üniversite ve bölümü seçebileceklerini ifade ediyorlar. Devamını okumak için tıklayınız...

TEOG'da doğru tercih

Öğrencilerin merakla beklediği TEOG sınav sonuçları açıklandı. Öğrenci ve veliler için şimdi artık tercih zamanı.
“Devlet mi yoksa özel okul mu tercih edeceksiniz?”önceden belirlemeniz gerekiyor.
Bilindiği gibi 24 Haziran-05 Temmuz’da sınavla öğrenci alan özel okulların kayıtları yapılacak. Sınavla öğrenci alan özel okullar üç grupta öğrenci alıyor.
Birinci grup; TEOG sonuçlarını belirli oranlarda kullanarak kendi puanlarını kendileri hesaplayanlar (Robert, Fransız, Alman, Amerikan).
Bu okullardan birini seçmeyi düşünen öğrenciler bu okulların internet sitelerine girerek istenilen puan hesaplama yöntemini görebilir ve kendi puanını hesaplayabilirler.
İkinci grup; YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) sonucuna göre öğrenci alacak özel okullar. Özel okulların büyük bir bölümü 24 Haziran’da açıklanacak olan YEP sonucuna göre ve özel okulların kayıt takvimi doğrultusunda öğrenci alacaklar. Devamını okumak için tıklayınız... (Posta Gazetesi - 09 Haziran 2015)

Üniversiteyi görmeden tercih yapmayın

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, üniversite giriş sınavı öncesi adayları uyardı. Aydın, her yıl 500 bin öğrencinin yanlış tercih nedeniyle yeniden sınavlara girdiğini, bu durumun ülke ekonomisine zarar verdiğini ve öğrencilerin hayata atılmalarını geciktirdiğini dile getirerek şöyle konuştu; “Öğrenciler, üniversiteye hazırlık sürecinin ardından seçtikleri bölümleri ve okulları tanımadan tercih yapabiliyor.
Bölümü tanımadan tercih yapıp üniversite eğitimine başlayan öğrenci, bölümü tanıyıp taleplerine karşılık gelmediğini görünce, okuduğu bölümde mutsuz veya başarısız oluyor. Bu da öğrenciyi bölüm değiştirmeye ya da sınava yeniden hazırlanmaya yöneltebiliyor. Aynı şekilde bir öğrenci tercih ettiği okulu gidip görmeden, tanımadan tercih yapıyorsa beklentilerine de cevap bulamayabiliyor, bu da öğrenciyi yine mutsuzluğa ve başarısızlığa itiyor” diyerek öğrencilerin tercih edecekleri üniversiteleri gidip görmeleri, üniversitelerin rehberlik servisleriyle görüşmeleri gerektiğinin altını çizdi. Devamını okumak için tıklayınız... (Posta Gazetesi - 10 Haziran 2015)

Yerleştirmede sıkıntı olacak

2015 yılı öğrenci alımları konusunda kafalar hala karışık. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yapılan görüşmelerde ortaya çıkan ve dillendirilen çözüm önerileri önceki yıllarda yaşanan kayıt sıkıntısına ve veliler açısından yaşanan karmaşık sürece çözüm olacak gibi de görünmüyor. Geçen yıl ilk denemesi yapılan TEOG ile yerleştirmede en fazla sıkıntı özel liselere yerleştirmelerde yaşanmıştı.
Şimdi sistem değişiyor.
Yapılan açıklamalara göre TEOG sınav sonuçları sonrası tercih döneminin temmuz ayında bitirilmesi planlanıyor. Ağustos ayı içerisinde de nakiller yoluyla okul değişikliklerinin mümkün olabileceği tartışılıyor. Devamını okumak için tıklayınız... (Posta Gazetesi -28 Ocak 2015)

Liselere yerleştirme nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçen yıl liselere yerleştirmede yaşanan karışıklıkların bu yıl yeniden yaşanmaması için bir takım yeni düzenlemeler yaptı. Ancak bakanlık bu düzenlemelerin yaşanan sorunları gidereceğini iddia etse de uzmanlar üniversite yerleştirme sistemine benzer bir sistem gelmedikçe sorunların süreceği görüşünde. Uzmanlar yeni getirilen sistemle özel okulların öğrenci kaydı yapmasının olanaksız olduğunu vurguladı.
MEB’in yeni getirdiği sistemde en önemli farklılık sınavla öğrenci alacak özel okullara kayıtla ilgili. Buna göre özel okullar 24 Haziran ile 10 Temmuz tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapabilecek. Ancak bir özel okula kayıt işlemini yapan öğrencilere devlet okulları için tercih ekranı açılmayacak. Bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlemi ancak nakil dönemi olan 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek. Devamını okumak için tıklayınız... (Posta Gazetesi - 12 Şubat 2015)

Velilerin kayıt sıkıntısı

Bugün Türkiye’nin eğitim gündemini meşgul eden ve eğitimciler arasında sıkça tartışılan iki konu var. Bunlardan biri ortaöğretime yerleştirme süreçleri açısından TEOG sınavları ve bu sınavların sonucuna göre devlet ve özel liselere yerleştirmelerin nasıl olacağı. İkincisi de dershanelerin kapatılması sürecinin yarattığı boşluğun nasıl doldurulacağı. Kısaca okullaşmaya çabalayan dershaneler ile dershaneleşme çabasındaki okulların sorunları. Milli Eğitim Bakanlığı özel okullara kendi yönetmeliklerini bakanlığa onaylatmaları kaydıyla istedikleri gibi öğrenci alabilecekleri yönünde bir fırsat tanıdı. Devamını okumak için tıklayınız... (Posta Gazetesi - 31 Mart 2015)

Kaygı ve stresi kenara bırakın

Sınav maratonu bitti. Şimdi tercih maratonu başladı. Aileler ve öğrenciler verecekleri kararın geleceklerini şekillendireceğini biliyorlar. İnsan hayatının en önemli noktalarından biri olan okul, üniversite seçimi, kişinin geleceği konusunda vereceği en önemli karar. Bu nedenle yeterli analiz edilmeden verilen okul ve üniversite tercih kararları karşımıza mutsuzluk ve mesleği tatminsizlik olarak çıkıyor. Yapılan araştırmalarda binlerce öğrencinin aldığı eğitimle ilgili alanlarda çalışmadığı veya çalıştığı meslekten mutlu olmadığı gözlenmektedir. Bu yanlışa kapılmadan geleceğiniz için vereceğiniz tercih kararında mutlu olmanız için size yol gösterici olacağını düşündüğüm bazı tüyolar sıralayacağım. Mutlu ve başarılı bir okul seçmeniz dileğiyle…
Devamını okumak için tıklayınız... (Posta Gazetesi - 30 Haziran 2015)

1 milyon 300 bin öğrencinin tercih maratonu başladı

TEOG yerleştirme puanları bugün açıklanıyor. Puanların açıklanmasıyla özel okulların ilk kayıtları da alınmaya başlandı.
MEB’in bu yıl aldığı karara göre, özele kayıt yaptıran öğrenci devleti tercih edemeyecek. TEOG tercihlerinde geçen yıl yaşanan sıkıntıların bu yıl tekrarlanmaması için biz dizi önlem alan Bakanlık, özel okul tercihlerini öne çekerek, kayıt için 12 günlük bir süre verdi. Devamını okumak için tıklayınız... (Posta Gazetesi - 24 Haziran 2015)

YÖK Başkanı öğrencileri uyardı

Üniversite giriş sınavının son virajı tamamlandı. Sıra tercih dönemine geldi. Binlerce aday puanların açıklanmasından sonra tercihlerini yapacak. Bilindiği gibi meslek seçimi ve üniversite tercihi insan hayatının en önemli dönüm noktalarından birini teşkil ediyor. Bu nedenle üniversite adaylarının hangi mesleği tutkuyla ömürlerinin sonuna kadar yapabileceklerini iyice analiz etmeleri gerekiyor. Çünkü ülkemizde her yıl üniversitede okuyan 500 bin öğrenci mesleklerinden ve üniversitelerinden memnun olmadıkları için yeniden sınava giriyor. Böyle olumsuz bir tablonun ortaya çıkmasının en büyük nedeni ise üniversite adaylarının meslek ve üniversite seçiminde yeterli derecede titiz davranmaması, ‘kulaktan dolma’ açıklamalara inanması. Devamını okumak için tıklayınız... (Posta Gazetesi - 23 Haziran 2015)

KURUMSAL

YARARLI LİNKLER

PROGRAMLAR

Sosyal Medya

datasis Facebook

datasis Twitter

datasis Google

"Değer Katar"

Copyright © 2016 Dersonet Okul Kolej Yönetim Programı
Datasis Yazılım Donanım İletişim Yayıncılık Eğitim ve Sınav Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. (BİL-KOD :1191)

Tercih Rehberi 2019 AYT TYT Puan ve Başarı Sıralama Hesaplama puan

DATASİS olarak, öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin endişesiz bir tercih dönemi geçirebilmeleri için, uzun yılların deneyimi ile ESNEK, PRATİK, HIZLI ve de birçok parametreye göre listeleme yapabilen GÜVENİLİR bir Tercih Programı – Sistem hazırladık.

Web Tabanlı DERSONET Tercih Rehberi, dar bir zaman diliminde OSYM tarafından yayınlanan verilerin, sisteme doğru olarak yüklenmesini sağlayacak teknik bir alt yapıya sahiptir. Web Tabanlı olması nedeniyle kolay, HIZLI ve GÜVENİLİR bir güncellenme imkanına sahiptir.

Tercih Listesi oluştururken kullanılabilecek temel değişkenler; TYT, MF, TM, TS ve DİL puanlarına göre tercih yapılabilir. ÖSYM kılavuzunda yer alan başarı sıralarına göre tercih yapılabilir. Puan, Aralıklı Puan, Puanı Olmayanlar ve Ek Puana göre tercih yapılabilir. Tablo 4, Tablo 3A, Tablo 3B bazında tercih yapılabilir. Coğrafi Bölge, İl, Üniversite, Alan ve Bölüme göre tercih yapılabilir. OBP, Burs, Eğitim Süresi ve İkinci Öğretime göre tercih yapılabilir. Devlet, Devlet Özel Statü, Vakıf, Kıbrıs, Yurtdışı ve Askeri Üniversite türlerine göre tercih yapılabilir.

Temel Eğitimden Ortaöğretime geçişteki yeni uygulamalar, öğrencilerin okullarında girmekte oldukları yazılılardan bir tanesinin daha denetimli bir şekilde ortak yapılmasından ibarettir. Öğrenci başarısının anlık performansa dayalı olarak değil geniş bir zaman dilimine yayılarak belirlenmesini sağlayan bu uygulama; telafi imkânının sağlanması, merkezî ortak sınavların iki okul gününde yapılması, ortak sınavların, sınav gününe kadar işlenen konuları kapsayacak olması, merkezi sınavların süresinin bir yazılı süresi kadar olması, yanlış cevapların doğru cevapları etkilememesi, merkezî sınavların ilerleyen zamanlarda açık uçlu soruları da içerecek olması, her öğrencinin sınavlara kendi okullarında girebilmesi gibi yenilikleri içermektedir.