Datasis Tercih Rehberi

ÖSYM - MEB SINAV TARİHLERİ, HABERLER VE GEÇMİŞ SINAV BİLGİLERİ

TERCİHLERLE İLGİLİ HABERLER

2022-YKS, TYT, AYT, YDT SINAVLARI KONU, KAZANIM VE AÇIKLAMALARI

2022 YKS - Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (2022-YKS; TYT, AYT, YDT) girecek adayların sorumlu olacakları derslere ait öğretim programlarının konu, kazanım ve açıklamaları Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayımlandı. 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı konu, kazanım ve açıklamalarına incele butonundan ulaşabilirsiniz.

İncele

LGS 2022 BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

LGS 2022 -Liselere Geçiş Sınavı- 5 Haziran 2022 Pazar günü düzenlenecek. LGS başvurularının geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilmesi bekleniyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS sınav takviminin belli olduğunu söyleyerek, "5 Haziran 2022 tarihinde LGS sınavını yapacağız. Biz öğrencilerimize yardımcı kaynaklarla her türlü destekte bulunuyoruz. Öğrencilerimiz stres yapmadan, rahat bir şekilde hazırlanabilecekler." dedi.

İncele

YKS SINAVI NE ZAMAN DÜZENLENECEK? YKS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2022 YKS sınavı için başvurular 11 Şubat 7 Mart tarihleri arasında alınacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün Twitter hesabından sınav tarihlerini açıkladı. Buna göre YKS kapsamında gerçekleşen AYT ve TYT sınav tarihileri: Temel Yeterlik Testi (TYT) 18 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) 19 Haziran ve Yabancı Dil Testi (YDT) 19 Haziran tarihlerinde yapılacak. 2022 yılında yapılacak diğer sınavların bilgilerini incele butonuna basarak görebilirsiniz.

İncele

KPSS 2022 NE ZAMAN DÜZENLENECEK? KPSS SINAV BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kamuda memur olmak isteyen binlerce adayın katıldığı 2022 KPSS sınav tarihleri açıklandı. KPSS başvuruları ne zaman başlıyor? 2022 KPSS Lisans başvuruları 24 Mayıs tarihinde başlayacak, KPSS Ön Lisans Sınavı başvuru son tarihi 6 Haziran 2022. KPSS Ön Lisans Sınavı başvuru tarihi 3-15 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak. KPSS Ortaöğretim Oturumu başvuruları ise, 1-13 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak.

İncele

2022 ÖSYM SINAV TAKVİMİ BELLİ OLDU

2022 yılında ÖSYM tarafından uygulanacak sınavların tarihleri belli oldu. ÖSYM internet sayfasında yayınlanan takvime göre; 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS 2022, 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Temel Yeterlilik Testi TYT - 18 Haziran, Alan Yeterlilik Testi - 19 Haziran, Yabancı Dil Testi - 19 Haziran tarihlerinde yapılacak. KPSS Sınavları takvime göre; EKPSSS 24 Nisan, KPSS Lisans (GY,GK/EĞT.B) 31 Temmuz, KPSS Lisans (Alan Bilgisi) 6-7 Ağustos, KPSS ÖABT 14 Ağustos, KPSS Önlisans 2 Ekim, KPSS Ortaöğretim 6 Kasım tarihlerinde yapılacak. Diğer sınavların ayrıntılarını aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İncele

2021 LGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin LGS 2020-2021 Sınavı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu, www.meb.gov.tr internet adresinden açıklandı. İşte LGS başvurusuna dair detaylar..

İncele

ÜNİVERSİTE TERCİHİ NASIL YAPILIR?

Üniversiteye giriş sınavlarında zorlu bir maratonu geride bırakan üniversite adayları 14 Temmuz’a kadar hayallerindeki bölümü kazanmak için tercihte bulunacaklar. Adayların her yıl yapılan basit hatalar nedeniyle sene kaybettiğini söyleyen uzamanlar, tercih sıralaması yaparken adayın ilgi ve yetenekleri yanında, kılavuzda belirtilen kurallara da dikkat ettileri takdirde, kendilerine en uygun üniversite ve bölümü seçebileceklerini ifade ediyorlar.

İncele

TEOG'DA DOĞRU TERCİH

Öğrencilerin merakla beklediği TEOG sınav sonuçları açıklandı. Öğrenci ve veliler için şimdi artık tercih zamanı. “Devlet mi yoksa özel okul mu tercih edeceksiniz?”önceden belirlemeniz gerekiyor. Bilindiği gibi 24 Haziran-05 Temmuz’da sınavla öğrenci alan özel okulların kayıtları yapılacak. Sınavla öğrenci alan özel okullar üç grupta öğrenci alıyor. Birinci grup; TEOG sonuçlarını belirli oranlarda kullanarak kendi puanlarını kendileri hesaplayanlar (Robert, Fransız, Alman, Amerikan). Bu okullardan birini seçmeyi düşünen öğrenciler bu okulların internet sitelerine girerek istenilen puan hesaplama yöntemini görebilir ve kendi puanını hesaplayabilirler. İkinci grup; YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) sonucuna göre öğrenci alacak özel okullar. Özel okulların büyük bir bölümü 24 Haziran’da açıklanacak olan YEP sonucuna göre ve özel okulların kayıt takvimi doğrultusunda öğrenci alacaklar. (Posta Gazetesi - 09 Haziran 2015)

İncele

ÜNİVERSİTEYİ GÖRMEDEN TERCİH YAPMAYIN

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, üniversite giriş sınavı öncesi adayları uyardı. Aydın, her yıl 500 bin öğrencinin yanlış tercih nedeniyle yeniden sınavlara girdiğini, bu durumun ülke ekonomisine zarar verdiğini ve öğrencilerin hayata atılmalarını geciktirdiğini dile getirerek şöyle konuştu; “Öğrenciler, üniversiteye hazırlık sürecinin ardından seçtikleri bölümleri ve okulları tanımadan tercih yapabiliyor. (Posta Gazetesi - 10 Haziran 2015)


İncele

YERLEŞTİRMEDE SIKINTI OLACAK

2015 yılı öğrenci alımları konusunda kafalar hala karışık. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yapılan görüşmelerde ortaya çıkan ve dillendirilen çözüm önerileri önceki yıllarda yaşanan kayıt sıkıntısına ve veliler açısından yaşanan karmaşık sürece çözüm olacak gibi de görünmüyor. Geçen yıl ilk denemesi yapılan TEOG ile yerleştirmede en fazla sıkıntı özel liselere yerleştirmelerde yaşanmıştı. Şimdi sistem değişiyor.

Yapılan açıklamalara göre TEOG sınav sonuçları sonrası tercih döneminin temmuz ayında bitirilmesi planlanıyor. Ağustos ayı içerisinde de nakiller yoluyla okul değişikliklerinin mümkün olabileceği tartışılıyor. (Posta Gazetesi -28 Ocak 2015)

İncele

LİSELERE YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçen yıl liselere yerleştirmede yaşanan karışıklıkların bu yıl yeniden yaşanmaması için bir takım yeni düzenlemeler yaptı. Ancak bakanlık bu düzenlemelerin yaşanan sorunları gidereceğini iddia etse de uzmanlar üniversite yerleştirme sistemine benzer bir sistem gelmedikçe sorunların süreceği görüşünde. Uzmanlar yeni getirilen sistemle özel okulların öğrenci kaydı yapmasının olanaksız olduğunu vurguladı.

MEB’in yeni getirdiği sistemde en önemli farklılık sınavla öğrenci alacak özel okullara kayıtla ilgili. Buna göre özel okullar 24 Haziran ile 10 Temmuz tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapabilecek. Ancak bir özel okula kayıt işlemini yapan öğrencilere devlet okulları için tercih ekranı açılmayacak. Bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlemi ancak nakil dönemi olan 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek. (Posta Gazetesi - 12 Şubat 2015)

İncele

VELİLERİN KAYIT SIKINTISI

Bugün Türkiye’nin eğitim gündemini meşgul eden ve eğitimciler arasında sıkça tartışılan iki konu var. Bunlardan biri ortaöğretime yerleştirme süreçleri açısından TEOG sınavları ve bu sınavların sonucuna göre devlet ve özel liselere yerleştirmelerin nasıl olacağı. İkincisi de dershanelerin kapatılması sürecinin yarattığı boşluğun nasıl doldurulacağı. Kısaca okullaşmaya çabalayan dershaneler ile dershaneleşme çabasındaki okulların sorunları. Milli Eğitim Bakanlığı özel okullara kendi yönetmeliklerini bakanlığa onaylatmaları kaydıyla istedikleri gibi öğrenci alabilecekleri yönünde bir fırsat tanıdı. (Posta Gazetesi - 31 Mart 2015)

İncele

KAYGI VE STRESİ KENARA BIRAKIN

Sınav maratonu bitti. Şimdi tercih maratonu başladı. Aileler ve öğrenciler verecekleri kararın geleceklerini şekillendireceğini biliyorlar. İnsan hayatının en önemli noktalarından biri olan okul, üniversite seçimi, kişinin geleceği konusunda vereceği en önemli karar. Bu nedenle yeterli analiz edilmeden verilen okul ve üniversite tercih kararları karşımıza mutsuzluk ve mesleği tatminsizlik olarak çıkıyor.

Yapılan araştırmalarda binlerce öğrencinin aldığı eğitimle ilgili alanlarda çalışmadığı veya çalıştığı meslekten mutlu olmadığı gözlenmektedir. Bu yanlışa kapılmadan geleceğiniz için vereceğiniz tercih kararında mutlu olmanız için size yol gösterici olacağını düşündüğüm bazı tüyolar sıralayacağım. Mutlu ve başarılı bir okul seçmeniz dileğiyle… (Posta Gazetesi - 30 Haziran 2015)

İncele

1 MİLYON 300 BİN ÖĞRENCİNİN TERCİH MARATONU BAŞLADI

TEOG yerleştirme puanları bugün açıklanıyor. Puanların açıklanmasıyla özel okulların ilk kayıtları da alınmaya başlandı.
MEB’in bu yıl aldığı karara göre, özele kayıt yaptıran öğrenci devleti tercih edemeyecek. TEOG tercihlerinde geçen yıl yaşanan sıkıntıların bu yıl tekrarlanmaması için biz dizi önlem alan Bakanlık, özel okul tercihlerini öne çekerek, kayıt için 12 günlük bir süre verdi.

Yapılan araştırmalarda binlerce öğrencinin aldığı eğitimle ilgili alanlarda çalışmadığı veya çalıştığı meslekten mutlu olmadığı gözlenmektedir. Bu yanlışa kapılmadan geleceğiniz için vereceğiniz tercih kararında mutlu olmanız için size yol gösterici olacağını düşündüğüm bazı tüyolar sıralayacağım. Mutlu ve başarılı bir okul seçmeniz dileğiyle… (Posta Gazetesi - 24 Haziran 2015)

İncele

KURUMSAL

YARARLI LİNKLER

PROGRAMLAR

Sosyal Medya

datasis Facebook

datasis Twitter

datasis Google

"Değer Katar"

Copyright © 2022 Dersonet Okul Kolej Yönetim Programı
Datasis Yazılım Donanım İletişim Yayıncılık Eğitim ve Sınav Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. (BİL-KOD :1191)

Tercih Rehberi 2022 AYT TYT Puan ve Başarı Sıralama Hesaplama puan

DATASİS olarak, öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin endişesiz bir tercih dönemi geçirebilmeleri için, uzun yılların deneyimi ile ESNEK, PRATİK, HIZLI ve de birçok parametreye göre listeleme yapabilen GÜVENİLİR bir Tercih Programı – Sistem hazırladık.

Web Tabanlı DERSONET Tercih Rehberi, dar bir zaman diliminde OSYM tarafından yayınlanan verilerin, sisteme doğru olarak yüklenmesini sağlayacak teknik bir alt yapıya sahiptir. Web Tabanlı olması nedeniyle kolay, HIZLI ve GÜVENİLİR bir güncellenme imkanına sahiptir.

Tercih Listesi oluştururken kullanılabilecek temel değişkenler; TYT, AYT, MF, TM, TS ve DİL puanlarına göre tercih yapılabilir. ÖSYM kılavuzunda yer alan başarı sıralarına göre tercih yapılabilir. Puan, Aralıklı Puan, Puanı Olmayanlar ve Ek Puana göre tercih yapılabilir. Tablo 4, Tablo 3A, Tablo 3B bazında tercih yapılabilir. Coğrafi Bölge, İl, Üniversite, Alan ve Bölüme göre tercih yapılabilir. OBP, Burs, Eğitim Süresi ve İkinci Öğretime göre tercih yapılabilir. Devlet, Devlet Özel Statü, Vakıf, Kıbrıs, Yurtdışı ve Askeri Üniversite türlerine göre tercih yapılabilir.

Temel Eğitimden Ortaöğretime geçişteki yeni uygulamalar, öğrencilerin okullarında girmekte oldukları yazılılardan bir tanesinin daha denetimli bir şekilde ortak yapılmasından ibarettir. Öğrenci başarısının anlık performansa dayalı olarak değil geniş bir zaman dilimine yayılarak belirlenmesini sağlayan bu uygulama; telafi imkânının sağlanması, merkezî ortak sınavların iki okul gününde yapılması, ortak sınavların, sınav gününe kadar işlenen konuları kapsayacak olması, merkezi sınavların süresinin bir yazılı süresi kadar olması, yanlış cevapların doğru cevapları etkilememesi, merkezî sınavların ilerleyen zamanlarda açık uçlu soruları da içerecek olması, her öğrencinin sınavlara kendi okullarında girebilmesi gibi yenilikleri içermektedir.