Milli Eğitim Bakanlığı Yaz Okulları ve Destekleme Kursları e-Kılavuzunu Yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı Yaz Okulları ve Destekleme Kursları e-Kılavuzunu Yayınladı

Yayınlanma Tarihi: 16.05.2024

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 15 Mayıs'ta Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) e-Kılavuzu’nu yayınladı. Kılavuzda, yaz dönemi kursları ve yaz okullarının tarihleri ile eğitim ve öğretim dönemindeki kurslara ilişkin detaylar yer alıyor.

Yaz Dönemi ve Yaz Okulları Tarihleri

DYK e-Kılavuzu’na göre, yaz dönemi kursları ve yaz okulları 1 Temmuz-29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Eğitim ve öğretim dönemi destekleme ve yetiştirme kursları ise 2 Eylül 2024-6 Haziran 2025 tarihleri arasında düzenlenecek.
 

81 İlde İlk Kez Yaz Okulları Açılıyor

Bu yıl ilk defa 81 ilde açılacak yaz okullarında, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler spor, görsel sanatlar, bilişim ve müzik alanlarında kurslara katılabilecek. MEB'in açıklamasına göre, yaz okulu kapsamında açılan kurslar saat 13.30’dan sonra ve haftada 5 gün olarak planlanacak. Öğretmen ve öğrenciler, bulundukları yerleşim biriminde kurslara katılabilecek.
 
Yaz Okulu Dersleri ve Kurs İçerikleri  Yaz okullarında sunulacak kursların içerikleri şöyle: 
 
  • Spor: Atletizm, Basketbol, Okçuluk, Futbol, Yüzme, Voleybol, Hentbol, Masa Tenisi, Halk Oyunları, Satranç
  • Görsel Sanatlar: Resim, Ebru Sanatı, Sanat ve Tasarım, Hat Sanatı, Fotoğrafçılık
  • Müzik: Gitar, Keman, Piyano/Org, Bağlama/Saz, Ud/Kanun, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Melodika
  • Bilişim: Yazılım, Robotik Kodlama, Ofis Programları, Arduino Programlama, Bilgisayarda Doküman Hazırlama, Bilgisayara Giriş

 

Öğrenci ve Öğretmen Başvuruları

Bu yıl ilk kez 81 ilde açılacak yaz okullarına öğrenci ve öğretmenlerin başvuruları 3-12 Haziran tarihleri arasında alınacak. Kurslar, 1 Temmuz’da başlayıp 29 Ağustos’ta sona erecek. Kurslara katılmak isteyen öğrenciler, MEB'in ilgili internet sitesindeki e-Kurs modülü üzerinden başvuru yapabilecek. Öğrenciler, kurs merkezince belirlenen derslerden tercihte bulunarak başvurularını tamamlayacaklar.