Öğrenciler ve veliler dikkat! Ortak sınav detayları belli oldu!

Öğrenciler ve veliler dikkat! Ortak sınav detayları belli oldu!

Yayınlanma Tarihi: 27.09.2023

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim sisteminde önemli bir değişiklik duyurarak, okullarda gerçekleşecek sınavların yeni formatını açıkladı. Bu değişiklikler, 9 Eylül tarihinde yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşiyor.
 
Çoktan Seçmeli Sorular ve Açık Uçlu Sorular Kullanımı
 
MEB, "sınav haftası" uygulaması kapsamında yapılacak ortak yazılı sınavlarda başlangıçta çoktan seçmeli soruların kullanılacağını açıkladı. Ancak gerekli teknik altyapı hazırlandıktan sonra, açık uçlu soruların da sınavlarda yer alabileceği belirtiliyor. Bu adım, öğrencilere daha fazla düşünme ve analiz fırsatı sunmayı amaçlıyor.
 
Sınav Türleri ve Kapsamları
 
Yeni düzenleme, ortak yazılı sınavları üç farklı seviyede ele alıyor: ülke geneli, il/ilçe geneli ve okul geneli. 2023-2024 öğretim yılında, 6. sınıflar için Türkçe ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılıları, 9. sınıflar için Türk dili ve edebiyatı ile matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılıları ortak olarak yapılacak.
 
Ayrıca, Bakanlık tarafından belirlenen sınavlar dışında il veya ilçe geneli ortak yazılı sınavlar da düzenlenebilecek. Bu sınavların hangi ders ve sınıf düzeylerinde olacağı, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullara duyurulacak.
 
Sınav İçeriği ve Değerlendirme
 
MEB tarafından yapılacak olan ortak yazılı sınavların soruları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak ve okullara iletilecek. Sınavlar okullarda görevli öğretmenler tarafından uygulanacak ve değerlendirmesi okul veya ölçme değerlendirme merkezi müdürlükleri tarafından yapılacak.
 
Öğrencilerin hazırlık yapma ihtiyacını minimize etmek amacıyla, ortak yazılı sınavlar için özel bir hazırlık gerekmeyecek. Ayrıca, sınavlar okulların eğitim öğretime devam ettiği gün ve saatlerde yapılacak, yani okullar bu dönemde tatil edilmeyecektir.
 
Sınav Sonuçları ve Geri Bildirim
 
Her sınavın ardından, ders öğretmenleri tarafından sınav analizi yapılacak ve öğrencilere geri bildirim verilecektir. Öğrenciler, aldıkları puanları e-Okul sistemi üzerinden görebilecekler. Bazı derslerde sınavlar yazılı ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilecek. Bu aşamalardan ilki yazılı sınavlar olacak, ardından dinleme ve konuşma becerilerini ölçen uygulamalı sınavlar yapılacak. Bu sayede öğrencilerin dil becerileri daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilecektir.

https://www.meb.gov.tr