YKS 2023 TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLADI MI YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN İLAN EDİLECEK

YKS 2023 TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLADI MI YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN İLAN EDİLECEK

Yayınlanma Tarihi: 27.07.2023

ÖSYM tarafından yapılan 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tercih işlemleri, 27 Temmuz 2023 tarihinde (bugün) başladı. Adaylar tercihlerini 27 Temmuz ile 08 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirebilecekler.

Adaylar, 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na aşağıdaki bağlantıdan erişebilirler. Tercih yapacak adayların Kılavuz’u dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekmektedir.  

Tercihlerini yapmak isteyen adaylar, ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan https://ais.osym.gov.tr üzerinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla bireysel olarak tercihlerini belirleyebilecekler.

Tercih işlemleri, 08 Ağustos 2023 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir.

 

2023 YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin resmi internet adresi olan https://ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirilecek olan üniversite tercihlerinin sonuçlarına ilişkin açıklama henüz yapılmamıştır. YKS yerleştirme sonuçları, 8 Ağustos tarihinden sonra yapılan değerlendirmelerin tamamlanmasının ardından açıklanması beklenmektedir.

Daha önceki yıllarda, tercihlerin tamamlanmasını takip eden 1 hafta içerisinde sonuçlar erişime açılmıştı. Bu nedenle, adayların tercih sonuçlarına dair güncel bilgileri yakından takip etmeleri önemlidir.


https://www.osym.gov.tr/TR,25658/2023-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-yks-yuksekogretim-programlari-ve-kontenjanlari-kilavuzu.html