LGS 2022 NE ZAMAN, LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

LGS 2022 NE ZAMAN, LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2022

LGS 5 Haziran 2022'de uygulanacak. LGS merkezî sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu gibi 2022 yılında da sınav uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek.

LGS giriş belgesi, 27 Mayıs 2022 tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak.
 
LGS başvuru süreci başladı ancak başvurular Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirildi. Sadece özel yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler öğrenciler LGS başvuru işlemlerini kendileri gerçekleştirdi. Sınav sonuçları, 30 Haziran 2022’de www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.
 
Kılavuza göre fotoğraflı sınav giriş belgesi, 27 Mayıs’tan itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek. Birinci oturum saatiyle 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

https://www.sozcu.com.tr/2022/egitim/lgs-ne-zaman-lgs-sinav-giris-belgesi-ne-zaman-yayinlanacak-7114172